Kraina Dekoracji - Wyjątkowe dekoracje do domu i ogrodu

🌞 Od 10.07 do 30.07 będę na urlopie😊Wszystkie zamówienia złożone we wtorek (09.07) zostaną zrealizowane w terminie 🌞 Zamówienia złożone od środy 10.07 zostaną wysłane po urlopie.

 

🌞 Od 10.07 do 30.07 będę na urlopie😊Wszystkie zamówienia złożone we wtorek (09.07) zostaną zrealizowane w terminie 🌞 Zamówienia złożone od środy 10.07 zostaną wysłane po urlopie.

 

Jak dbać o żeliwne dekoracje, by wyglądały pięknie kilkadziesiąt lat?

Bartosz Nowicki
5 min. czytania
12 listopada 2020
Przeczytasz w 5 min. Poświęciłeś wiele godzin na to, aby twój ogród wyglądał idealnie. Soczyście zielona trawa, dekoracje ułożone dokładnie tak, jak zawsze chciałeś. Ogród twoich marzeń! I nagle pojawia się ONA - rdza na żeliwnym zlewie lub poidełku!

Wystarczy poświęcić chwilę a efekt będzie spektakularny.

Zniszczenie ulubionej dekoracji w swoim ogrodzie potrafi zaboleć. W efekcie zamiast cieszyć się idealnym ogrodem, odwracasz dekorację, by nie widzieć defektu. Albo zasłaniasz ją kwiatkiem.

Ale nie po to zainwestowaliśmy w dekorację, by ją chować. A przecież wystarczy tylko odrobina pielęgnacji i przestrzeganie kilku prostych zasad.

W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, możemy zachować pierwotny wygląd naszej dekoracji lub poddać ją naturalnemu procesowi patynowania. To od Ciebie zależy jak ta ozdoba będzie wyglądać za kilka lat, co jest jest ogromną zaletą tego materiału.

W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, możemy zachować pierwotny wygląd naszej dekoracji lub poddać ją naturalnemu procesowi patynowania.

Ochrona przed korozją

Jeśli zdecydowaliśmy się na zachowanie dekoracji w pierwotnym wyglądzie i nie chcemy, by cokolwiek się zmieniło, musimy ochronić ja przed korozją. Źródłem problemu jest oczywiście woda. A dokładniej - nieodpowiednie zabezpieczanie naszych dekoracji przed nią. Jest to tym istotniejsze, że żeliwne ozdoby mogą być wystawione na działanie czynników atmosferycznych przez cały rok.

Z jednej strony korozja w wyniku wody i powietrza jest czymś naturalnym. (Niektórzy nawet lubią ten efekt nadający rustykalnego charakteru!) Z drugiej strony, wystarczy zadbać o warstwę antykorozyjną i regularne natłuszczanie, aby całkowicie zabezpieczyć się przed tym (d)efektem.

Tym bardziej, że - o czym nie każdy wie - żeliwo rdzewieje tylko z zewnątrz. Rdza nie przenika do środka tworzywa, łatwo więc się jej pozbyć!

"Wystarczy zadbać o regularne natłuszczanie, aby całkowicie zabezpieczyć się przed korozją."

Unikaj detergentów

Podstawowa zasada: nie stosuj żadnych detergentów.

Większość zabrudzeń jesteś w stanie pozbyć się za pomocą ciepłej wody oraz drucianej gąbki. Jeżeli twoja żeliwna dekoracja jest naprawdę mocno zabrudzona, możesz użyć dodatkowo sody oczyszczonej. Ale detergenty sobie odpuść.

Czyszczenie i konserwacja dekoracji żeliwnych

Najważniejsze w pielęgnacji dekoracji jest dobranie właściwych środków do celu. Nie chodzi o to, że możesz coś zepsuć. Chodzi o to, żeby nie przesadzić i nie strzelać z armaty do muchy gdy nie ma takiej potrzeby.

Na przykład, dla regularnego wyczyszczenia, przetarcia kurzu lub liści z dekoracji, wystarczy ci nawet sucha szmatka, ewentualnie lekko wilgotna ściereczka.

Na większe zabrudzenia użyj ciepłej wody i drucianej gąbki lub gąbki z sodą oczyszczoną. Wystarczy niewielką ilość sody nanieść na wilgotną gąbkę i wyszorować dekorację, a następnie dokładnie spłukać pod bieżącą wodą.

Dla ochrony przed rdzą, warto raz na jakiś czas naoliwić wyczyszczoną wcześniej powierzchnię żeliwnej dekoracji. Cały proces zajmie ci kilka minut, a w zupełności wystarczy dla zachowania żywotności dekoracji. Na tym zresztą polega istota pielęgnacji - by nie dopuścić do odtłuszczenia ścianek dekoracji, które sprzyja korozji.

"Dla ochrony przed rdzą, warto raz na jakiś czas naoliwić wyczyszczoną wcześniej powierzchnię żeliwnej dekoracji."

Regeneracja i naprawa dekoracji

Co jednak gdy rdza się już pojawiła, zeszła farba lub zauważyliśmy uszkodzenia na powierzchni naszych dekoracji czy mebli ogrodowych? Wbrew pozorom, nie wymaga to dużo więcej czynności niż przy regularnej pielęgnacji.

Rdzę usuwaj za pomocą metalowej / drucianej szczotki lub gąbki z sodą oczyszczoną. Nie martw się - nie jesteś w stanie uszkodzić w ten sposób żeliwa, więc szoruj, aż cała rdza ustąpi 🙂 Pamiętaj jednak o tym, żeby potem lekko opłukać dekorację i ją wysuszyć. Na koniec, posmaruj olejem, tak jak przy regularnej konserwacji.

Jeśli potrzebujesz odświeżyć farbę, zacznij od starcia jej starej warstwy za pomocą metalowej / drucianej szczotki lub papieru ściernego. Gdy to zrobisz, połóż nową warstwę farby antykorozyjnej na całą powierzchnię dekoracji. Zapewni ona ochronę twojej dekoracji przed niechcianym działaniem czynników atmosferycznych. Farbę taką znajdziesz w każdym markecie z materiałami budowlanymi.

Drobne rysy lub odpryski, np. od uderzenia warto przeczyścić miejscowo drucianą gąbką lub papierem ściernym. Często w przypadku tak małego uszkodzenia nie ma sensu kupować całej puszki farby. Możesz wtedy użyć markera z farbą w odpowiednim kolorze. Warunkiem jest, aby był on na bazie wodoodpornego oleju.

Piękne dekoracje wykonane z żeliwa dla twojego ogrodu.

Dodaj do Ulubionych
Dodaj do Ulubionych
żeliwna kołatka z jeleniem
Brak produktu
Dodaj do Ulubionych

159 

Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed promocją: 159  zł.

Szczotka do butów ze skrobakiem
Brak produktu
Dodaj do Ulubionych
figurka sowa żeliwna

44 99 

Figurka ogrodowa - sowa
Dodaj do Ulubionych
1 2 3 6

Zadbane dekoracje odwdzięczają się trwałością i pięknem

Regularnie pielęgnowane i konserwowane dekoracje z żeliwa są właściwie niezniszczalne. Będą służyć przez pokolenia i z gracją dojrzewać z drzewami w ogrodzie, zadziwiając sąsiadów, że kupiono je kilkadziesiąt lat temu.

Dodatkowo, warto pamiętać o dwóch rzeczach:

  • Po pierwsze, wstawki z innych materiałów, np. drewna lub plastiku pielęgnuj z uwzględnieniem specyfiki danego tworzywa.
  • Po drugie, do konserwacji produktów przeznaczonych dla zwierząt, takich jak poidełka czy karmniki, koniecznie użyj oleju jadalnego (spożywczego).

Jak widzisz, wystarczy poświęcić dekoracjom z żeliwa jedynie odrobinę uwagi i czasami trochę oleju 🙂

Zobacz nasze inspiracje ogrodowe z wykorzystaniem żeliwnych dekoracji.

Tagi
Jeśli uważasz ten artykuł za wartościowy, podziel się nim proszę ze znajomymi. Pozwoli nam to dotrzeć z wartościową treścią do nowych osób. Z góry ci dziękuję :)

Chcesz zapytać o metody pielęgnacji lub podzielić się zdjęciami swoich dekoracji ogrodowych?

Zajrzyj na nasz profil na Facebooku. Możesz porozmawiać z osobami podobnymi do ciebie, podzielić się zdjęciami swojego ogrodu i być na bieżąco z nowymi materiałami przygotowanymi także dla ciebie :)
Porozmawiaj na Facebooku
© 2018-2022 Kraina Dekoracji | Wszelkie prawa zastrzeżone
Stworzone z 
 przez BrandUP!
cartphone-handsetcrosschevron-down