Niestety, to nieprawda.
Problemem wielu posiadaczy małych ogrodów jest brak pomysłu na jego atrakcyjne urządzenie. Atrakcyjne, czyli takie, które sprawi, że będą czuli się jak prawdziwi posiadacze ogródka, a nie przypadkowego podwórka, które szybko zamienia się gratowisko z niszczejącą roślinnością.
Niestety, metrażu "nie przeskoczysz". Pamiętaj jednak, że każdą, nawet NAJWIĘKSZĄ przestrzeń można urządzić źle lub dobrze.
Dokładnie tak samo jest z małą przestrzenią. Ogród nie musi być duży, żeby być praktycznym i eleganckim!
"Ogród nie musi być duży, żeby być praktycznym i eleganckim!"
Ustalmy najpierw jedną rzecz. To ważne, gdyż jej niezrozumienie jest źródłem wielu rozczarowań.
Otóż dobrze wyglądający ogród wymaga... dobrego planu! Małe ogrody są w tym względzie nawet bardziej wymagające niż wielkie. Potrzebują większej roztropności i subtelności w wyborze pomysłów.
Z tego powodu, o ile nie jesteś ogrodnikiem lub architektem krajobrazu, odradzam ci samodzielne planowanie urządzenia swojego małego ogrodu.
Być może będzie to dla Ciebie oznaczać dodatkowy wydatek. Oszczędzisz jednak sobie bardzo wielu zmartwień i frustracji, które skończą się tym, że nie będziesz z ogrodu w ogóle korzystać!
Zanim jednak poprosisz kogoś o pomoc, musisz sam wiedzieć, czego tak naprawdę chcesz. Odpowiedz sobie na kilka pytań:
Dobrą praktyką jest także wydzielenie w ogrodzie "stref", które podzielą jego przestrzeń pod kątem funkcji, jaką ma spełniać. Chodzi o to, by określić, jak dużo miejsca chcemy poświęcić na skalniaczek i oczko wodne, a ile na przestrzeń do rekreacji.
Gdy już przygotujesz odpowiedzi na te pytania, ogrodnik przygotuje dla Ciebie projekt, który uwzględni dodatkowo elementy niezależne, takie jak kształt ogrodu, dostępną przestrzeń czy nasłonecznienie.
Wykorzystaj jego doświadczenie i wiedzę. Postaraj się jak najlepiej przekazać mu swoją wizję. Pamiętaj, że wiedza botanika oraz twoja precyzja w określaniu oczekiwań są tak samo ważne.
"Dobrą praktyką jest wydzielenie w ogrodzie "stref", które podzielą jego przestrzeń pod kątem funkcji, jaką ma spełniać."
Niezależnie od tego, czy projekt ogrodu zlecasz czy realizujesz samodzielnie, możesz wziąć pod uwagę kilka "tricków". Powiększają one - faktycznie lub optycznie - dostępną do zagospodarowania przestrzeń.
To już MOŻE być prawda 🙂
Przytulny ogródek, w którym chce się spędzać czas, jest niezastąpiony. Wyjście na kawę, romantyczne winko wieczorem przy blasku świeczników ogrodowych, czy nawet zwykły relaks na powietrzu to rzeczy, które nie mają swojej ceny.
I nie musisz mieć wcale ogromnego ogrodu, żeby to osiągnąć!
Kluczem jest dobre zaplanowanie tego, co chcesz osiągnąć, wykorzystując dostępne możliwości. W tym sensie nie różni się to od urządzania małego pokoju w domu. A przecież w ogrodzie nie masz szafy ani łóżka 🙂
"Kluczem jest dobre zaplanowanie tego, co chcesz osiągnąć, wykorzystując dostępne możliwości."
Gdy już będziesz mieć swój wymarzony mały ogród, nie zapomnij, by o niego odpowiednio zadbać. Tak jak w przypadku urządzania, pielęgnacja małego ogrodu wymaga co prawda mniej pracy, ale więcej uwagi.
Każdą roślinę i każdą dekorację masz przecież blisko siebie. Nie zapomnij też o prostej pielęgnacji dekoracji żeliwnych, dzięki której będą wyglądać pięknie latami.
Więcej artykułów.