Kraina Dekoracji - Wyjątkowe dekoracje do domu i ogrodu

Jak stworzyć przytulny ogród na małej przestrzeni?

Bartosz Nowicki
4 min. czytania
20 stycznia 2021
Przeczytasz w 4 min. Twój ogródek jest zbyt mały na to, by pomieścić twoje wymarzone rośliny, dekoracje i meble ogrodowe? Są na to sposoby! Zobacz, które z technik dla małych ogrodów możesz wykorzystać także u siebie.

Mały ogród - mały problem?

Niestety, to nieprawda.

Problemem wielu posiadaczy małych ogrodów jest brak pomysłu na jego atrakcyjne urządzenie. Atrakcyjne, czyli takie, które sprawi, że będą czuli się jak prawdziwi posiadacze ogródka, a nie przypadkowego podwórka, które szybko zamienia się gratowisko z niszczejącą roślinnością.

Niestety, metrażu "nie przeskoczysz". Pamiętaj jednak, że każdą, nawet NAJWIĘKSZĄ przestrzeń można urządzić źle lub dobrze.

Dokładnie tak samo jest z małą przestrzenią. Ogród nie musi być duży, żeby być praktycznym i eleganckim!

"Ogród nie musi być duży, żeby być praktycznym i eleganckim!"

Spontaniczny ogród? Kiepski pomysł.

Ustalmy najpierw jedną rzecz. To ważne, gdyż jej niezrozumienie jest źródłem wielu rozczarowań.

Otóż dobrze wyglądający ogród wymaga... dobrego planu! Małe ogrody są w tym względzie nawet bardziej wymagające niż wielkie. Potrzebują większej roztropności i subtelności w wyborze pomysłów.

Z tego powodu, o ile nie jesteś ogrodnikiem lub architektem krajobrazu, odradzam ci samodzielne planowanie urządzenia swojego małego ogrodu.

Być może będzie to dla Ciebie oznaczać dodatkowy wydatek. Oszczędzisz jednak sobie bardzo wielu zmartwień i frustracji, które skończą się tym, że nie będziesz z ogrodu w ogóle korzystać!

Zaplanuj każdy szczegół.

Zanim jednak poprosisz kogoś o pomoc, musisz sam wiedzieć, czego tak naprawdę chcesz. Odpowiedz sobie na kilka pytań:

 • Kto będzie korzystał z ogrodu? W jaki sposób? Jak często?
 • Ile możesz i chcesz poświęcić czasu na pielęgnację ogrodu?
 • W jakiej stylistyce chcesz mieć ogród? Czy ma być bardziej klasyczny, nowoczesny czy rustykalny?
 • Jakie elementy umeblowania i wystroju chciałbyś mieć?
 • Jaką chcesz mieć roślinność?

Dobrą praktyką jest także wydzielenie w ogrodzie "stref", które podzielą jego przestrzeń pod kątem funkcji, jaką ma spełniać. Chodzi o to, by określić, jak dużo miejsca chcemy poświęcić na skalniaczek i oczko wodne, a ile na przestrzeń do rekreacji.

Gdy już przygotujesz odpowiedzi na te pytania, ogrodnik przygotuje dla Ciebie projekt, który uwzględni dodatkowo elementy niezależne, takie jak kształt ogrodu, dostępną przestrzeń czy nasłonecznienie.

Wykorzystaj jego doświadczenie i wiedzę. Postaraj się jak najlepiej przekazać mu swoją wizję. Pamiętaj, że wiedza botanika oraz twoja precyzja w określaniu oczekiwań są tak samo ważne.

"Dobrą praktyką jest wydzielenie w ogrodzie "stref", które podzielą jego przestrzeń pod kątem funkcji, jaką ma spełniać."

6 tricków dla małych ogrodów

Niezależnie od tego, czy projekt ogrodu zlecasz czy realizujesz samodzielnie, możesz wziąć pod uwagę kilka "tricków". Powiększają one - faktycznie lub optycznie - dostępną do zagospodarowania przestrzeń.

 1. Zrób wgłębnik. Pomaga on wydzielić faktycznie strefy ogrodu i pozwala wykorzystać ścianki na dodatkową roślinność. Może też pełnić funkcje bardziej praktyczne, jak np. schowek lub ławka.

  Wgłębnik to wywodzące się z ogrodów barokowych zagłębione płaskie dno wykonane w ziemi, które dzięki obniżonemu środkowi daje poczucie izolacji dla elementów, które znajdują się w środku wgłębienia.

 2. Użyj jasnego żwirku zamiast trawy oraz buduj kręte ścieżki. Obie techniki powiększają optycznie ogród.

 3. Piętruj roślinność i wybieraj odpowiednie gatunki. Piętrowane krzewy i kwiaty zwiększają obfitość bez zabierania dodatkowej przestrzeni. A jeśli wykorzystasz do tego nieduże rośliny wolnorosnące, takie jak hortensja, świerk biały, lilia, krwawnik czy miniaturowe odmiany drzew, zapewnisz sobie przy okazji piękną roślinność i mniej pracy przy pielęgnacji.

 4. Zagospodaruj ściany ogrodzenia. Zamiast tylko i wyłącznie odgradzać, możesz wykorzystać ogrodzenie jako dodatkową przestrzeń dla roślinności lub też jako miejsce do wyeksponowania ciekawych ozdób ogrodowych, posadzenia ziół lub kwiatów doniczkowych. Albo do przechowania sprzętu ogrodowego!

 5. Wykorzystaj elementy do więcej niż jednej funkcji. Wspomnieliśmy już wcześniej wgłębnik. Podobnie wykorzystać można np. fragment skalniaka służący jako ławeczka lub półka. Wyobraź sobie tylko, ile możesz zyskać miejsca, gdyby udało Ci się wyeliminować np. 2 lub 3 krzesła? Również rzeźby do ogrodu mogą pełnić funkcję nie tylko dekoracyjną, ale również praktyczną. Warto mieć to na uwadze podczas wybierania dekoracji.

 6. Wykorzystaj trejaże, pergole oraz niskie ogrodzenia. Podobnie jak ściany ogrodzenia, wewnętrzne struktury możesz wykorzystać jako miejsce dla roślinności. Jeśli brakuje na nią miejsca w innych miejscach ogrodu, może być to doskonałe rozwiązanie.

Mały ogród - dużo radości!

To już MOŻE być prawda 🙂

Przytulny ogródek, w którym chce się spędzać czas, jest niezastąpiony. Wyjście na kawę, romantyczne winko wieczorem przy blasku świeczników ogrodowych, czy nawet zwykły relaks na powietrzu to rzeczy, które nie mają swojej ceny.

I nie musisz mieć wcale ogromnego ogrodu, żeby to osiągnąć!

Kluczem jest dobre zaplanowanie tego, co chcesz osiągnąć, wykorzystując dostępne możliwości. W tym sensie nie różni się to od urządzania małego pokoju w domu. A przecież w ogrodzie nie masz szafy ani łóżka 🙂

"Kluczem jest dobre zaplanowanie tego, co chcesz osiągnąć, wykorzystując dostępne możliwości."

Nie zapomnij o pielęgnacji.

Gdy już będziesz mieć swój wymarzony mały ogród, nie zapomnij, by o niego odpowiednio zadbać. Tak jak w przypadku urządzania, pielęgnacja małego ogrodu wymaga co prawda mniej pracy, ale więcej uwagi.

Każdą roślinę i każdą dekorację masz przecież blisko siebie. Nie zapomnij też o prostej pielęgnacji dekoracji żeliwnych, dzięki której będą wyglądać pięknie latami.

Tagi
Jeśli uważasz ten artykuł za wartościowy, podziel się nim proszę ze znajomymi. Pozwoli nam to dotrzeć z wartościową treścią do nowych osób. Z góry ci dziękuję :)

Dekorujesz swój ogród? Zgarnij 30 zł rabatu na pierwsze zakupy w naszym sklepie!

Zostaw nam swój adres, byśmy mogli wysłać Ci rabat oraz nowe praktyczne materiały na temat pięknych dekoracji do Twojego domu i ogrodu.
Rabat na dekoracje
© 2018-2022 Kraina Dekoracji | Wszelkie prawa zastrzeżone
Stworzone z 
 przez BrandUP!
cartphone-handsetcrosschevron-down