Kraina Dekoracji - Wyjątkowe dekoracje do domu i ogrodu

Jak urządzić nowy ogród, żeby już w 6 tygodni wyglądał świetnie?

Bartosz Nowicki
4 min. czytania
20 stycznia 2021
Przeczytasz w 4 min. Wymarzony ogród przy nowym domu lub mieszkaniu - w końcu go masz! Niestety, "goły ogród" wygląda mało atrakcyjnie. Chcesz przecież spędzać czas w naturze, a nie w jej bez-roślinnej namiastce. Jak przełamać to błędne koło i SZYBKO to zmienić?

Natura potrzebuje czasu.

Rośliny, no cóż - rosną jak rosną. Raczej nigdzie się nie spieszą.

Można oczywiście kupić gotowe duże drzewa w specjalnych pojemnikach. Są jednak bardzo drogie i wymagają na początku sporo energii oraz czasu przy ich pielęgnacji.

Jest to tym większy problem, że wiele osób wprowadza się do nowego domu w trakcie jego wykańczania. Trudno w tej sytuacji o dodatkowy czas na zagospodarowanie ogrodu.

A z drugiej strony bardzo chcą już na niego wyjść i wypocząć!

Natura potrzebuje czasu, ALE...

Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na gotowe drzewa i czasu na ich pielęgnację, masz tylko jedno wyjście. Pogodzić się z przyrodą! W jaki sposób?

Zwracając uwagę na gatunki, które jakby wbrew sobie, rosną gęsto i całkiem szybko!

Proste? Niestety nie do końca. Wiele osób popełnia w tym momencie pewien błąd. Wykorzystują CAŁĄ przestrzeń ogrodu wyłącznie na gatunki szybkorosnące.

Znacznie lepszym pomysłem jest harmonijny dobór zarówno drzew i roślin rosnących szybko, jak i takich, które osiągają pełny rozkwit dopiero po kilku latach. Pozwala to obserwować różnorodny wzrost roślinności w kolejnych sezonach i daje znacznie lepszy efekt gdy już dorosną.

I to właśnie ten ostateczny efekt powinien być dla ciebie głównym kryterium doboru roślin. Jeśli zbyt mocno postawisz na gatunki rosnące szybko, efekt może być dobry na początku, ale potem możesz żałować z powodu niepasujących do siebie roślin.

"Zwróć uwagę na gatunki, które jakby wbrew sobie, rosną gęsto i całkiem szybko!"

Kilka praktycznych wskazówek

Przykładem powyższej zasady sadzenia jednocześnie roślin szybko- i wolnorosnących jest odgradzanie ogrodu. Dobrym pomysłem jest w tym wypadku jednoczesne posadzenie roślin żywopłotowych oraz pnączy (np. odmiany powojnika lub winobluszcz pięciolistkowy).

Innym dobrym sposobem na "szybki ogród" jest wykorzystanie gęstych odmian bylin oraz roślinności jednorocznej i dwuletniej. Dzięki temu już w trakcie pierwszego okresu wegetacyjnego będziemy mogli cieszyć się dojrzałymi roślinami.

Trzecią popularną metodą na szybkie zagęszczenie jest wypełnianie roślinami obszarów między wolniej rosnącymi drzewami. Dobór właściwych roślin ozdobnych jest tu kwestią gustu i sąsiadujących z nimi drzew i krzewów.

I tak samo jak w przypadku pnączy przy żywopłotach, te rośliny również będzie można po kilku latach usunąć, dając więcej przestrzeni drzewom.

"Dobrym sposobem na "szybki ogród" jest wykorzystanie gęstych odmian bylin oraz roślinności jednorocznej i dwuletniej."

Jakie drzewa i krzewy?

W doborze drzew i roślin do ogrodu - szybko- i wolnorosnących - nic nie zastąpi wsparcia doświadczonego ogrodnika lub architekta krajobrazu.

Możesz jednak przygotować się do tej rozmowy lub współpracy.

Sprawdź, które z gatunków zapewnią twojemu ogrodowi szybki efekt gęstości i naturalnego piękna, na które tak bardzo czekasz!

Szybkorosnące drzewa liściaste: brzoza pożyteczna lub brodawkowata, odmiany topoli (szara, osika, czarna), wierzba płacząca, sumak octowy, olsza czarna, dąb czerwony, odmiany klonu (pospolity, jesionolistny i srebrzysty), oliwnik wąskolistny, ajlant gruczołkowaty.

Szybkorosnące drzewa iglaste: modrzew europejski, świerk serbski lub syberyjski, żywotniki zachodni lub olbrzymi, metasekwoja chińska, jałowce, jedlica Douglasa, daglezja, sosna czarna lub wejmutka.

Szybkorosnące krzewy: bujne odmiany bzu czarnego, odmiany berberysa, forsycja, powojnik, winobluszcz pięciolistkowy, odmiany derenia białego (dobre jako struktura rabat), jaśminowiec wonny, pięciornik krzewiasty, budleja, krzewuszka cudowna, róża (dzika, pnąca, wielokwiatowa), tawlina jarzębolistna.

Po więcej inspiracji ogrodowych odwiedź nasz profil na Instagramie

Czego możesz, a czego nie warto się spodziewać?

Pamiętaj co jest celem "szybkiego ogrodu". Chodzi o uzyskanie dobrego wizualnie efektu, który pozwoli Ci bez poczucia "pustki" dać naturze rosnąć w swoim tempie.

Jeśli zrobisz to dobrze, rodzinny piknik czy spotkanie z przyjaciółmi w przytulnym ogrodzie będzie możliwe już kilka tygodni po wprowadzeniu się do nowego domu.

Nie oczekuj jednak od razu ogrodu, który już w pierwszym roku trafi na listę najpiękniejszych ogrodów w Polsce. Na to musisz poczekać troszkę dłużej, ale wiemy, że to możliwe 🙂

"Rodzinny piknik czy spotkanie z przyjaciółmi w przytulnym ogrodzie będzie możliwe już kilka tygodni po wprowadzeniu się do nowego domu."

Co jeszcze możesz zrobić?

Jest jeszcze jedna rzecz, którą możesz łatwo uzupełnić wystój swojego ogrodu.

Nie jest to roślinność, lecz coś co świetnie się z roślinnością komponuje. Mowa oczywiście o dekoracjach do ogrodu!

Od żeliwnych elementów ozdobnych, przez poidełka i karmniki aż po praktyczne elementy architektury ogrodowej, jak zlewy czy uchwyty na wąż ogrodowy.

Z takimi dekoracjami Twój ogród szybciej się zapełni, a w dodatku zyska unikalnego charakteru, nad którym będziesz mieć pełną kontrolę.

Tagi
Jeśli uważasz ten artykuł za wartościowy, podziel się nim proszę ze znajomymi. Pozwoli nam to dotrzeć z wartościową treścią do nowych osób. Z góry ci dziękuję :)

Dekorujesz swój ogród? Zgarnij 30 zł rabatu na pierwsze zakupy w naszym sklepie!

Zostaw nam swój adres, byśmy mogli wysłać Ci rabat oraz nowe praktyczne materiały na temat pięknych dekoracji do Twojego domu i ogrodu.
Rabat na dekoracje
© 2018-2022 Kraina Dekoracji | Wszelkie prawa zastrzeżone
Stworzone z 
 przez BrandUP!
cartphone-handsetcrosschevron-down