Kraina Dekoracji - Wyjątkowe dekoracje do domu i ogrodu

🌞 Od 10.07 do 30.07 będę na urlopie😊Wszystkie zamówienia złożone we wtorek (09.07) zostaną zrealizowane w terminie 🌞 Zamówienia złożone od środy 10.07 zostaną wysłane po urlopie.

 

🌞 Od 10.07 do 30.07 będę na urlopie😊Wszystkie zamówienia złożone we wtorek (09.07) zostaną zrealizowane w terminie 🌞 Zamówienia złożone od środy 10.07 zostaną wysłane po urlopie.

 

Jak używać poidełek i karmników, żeby ptaki chciały z nich korzystać?

Bartosz Nowicki
4 min. czytania
12 listopada 2020
Przeczytasz w 4 min. Poidełko, z którego nie korzystają ptaki, to strata dla wszystkich. Dla ciebie to marnotrawstwo miejsca w ogrodzie i pieniędzy. Dla ptaków (zwłaszcza zimą) to brak cennego miejsca, z którego mogą w spokoju napić się lub najeść. Warto to zmienić, tym bardziej, że istnieje jeszcze jedna korzyść z ptasich wizyt. Wiesz jaka?

Poidełko, z którego nie korzystają ptaki, to strata dla wszystkich. Dla ciebie to marnotrawstwo miejsca w ogrodzie i pieniędzy. Dla ptaków (zwłaszcza zimą) to brak cennego miejsca, z którego mogą w spokoju napić się lub najeść. Warto to zmienić, tym bardziej, że istnieje jeszcze jedna korzyść z ptasich wizyt. Wiesz jaka?

O co tym ptakom chodzi?

Ale dlaczego tak właściwie ptaki nie przylatują? Czemu nie korzystają z naszego ogrodowego bufeciku i sanktuarium? Piękna zielona trawka, pomysłowy karmnik i dookoła drzewka - co więc jest nie tak?

Niestety problem często tkwi w... nas samych. Zbyt dużo myślimy, o tym, by mieć poidełko dla ptaków w fajnym miejscu, a zbyt mało o tym, czego potrzebują faktyczni goście czyli ptaszki!

Jeśli faktycznie chcesz często gościć u siebie jerzyki czy jaskółki, musisz być dla nich dobrym gospodarzem 🙂 Jak to zrobić?

Prosty sposób na odstraszenie ptaków

Większość ptaków jest niestety bardzo płochliwych. Jednym z najczęstszych błędów jest dawanie ptakom miejsca, w którym nie czują się bezpiecznie i komfortowo.

Zbyt niskie miejsce, zbyt nasłonecznione lub będące w bezpośrednim towarzystwie twoich kotków - wszystko to może skutecznie zniechęcić ptaki do odwiedzin. Z podobnych względów ptaki nie zawsze akceptują wieszanie poidełek lub karmników na balkonie.

Również jeśli z jakichś powodów ptakom trudno sięgnąć po wodę lub pożywienie (np. jest go zbyt mało lub jest zbyt głęboko), chętniej wybiorą miejsce, w którym nie mają takiego problemu.

Przyznasz chyba, że trudno uznać takie wymagania za przesadzone? 🙂

"Jednym z najczęstszych błędów jest dawanie ptakom miejsca, w którym nie czują się bezpiecznie i komfortowo."

Jak być dobrym gospodarzem dla ptaków?

Trudno nam stawiać się w roli ptaków i w pełni zrozumieć ich potrzeby.

Dlatego przygotowaliśmy 6 prostych zasad, które zrobią z każdego posiadacza ogrodu prawdziwego przyjaciela ptaków:

  1. Zapewnij ptakom bezpieczne miejsce, do którego mają swobodny dostęp, i z którego mają dobry widok na okolicę.
  2. Umieść na dnie pojemnika kilka kamieni. Pozwoli to ptakom wygodnie przycupnąć, a w razie wpadnięcia do wody - wydostać się.
  3. Umieścić poidełko w cieniu. W ciepłe dni woda z płytkiego pojemnika szybko paruje.
  4. Wokół poidełka nie powinno być zbyt gęstej roślinności, w której mógłby zaczaić się drapieżnik polujący na ptaki.
  5. Jeśli masz psy lub koty - powieś poidełko odpowiednio wysoko. Dobrym rozwiązaniem są wiszące poidełka, które rozszerzają wachlarz dostępnych opcji, zwłaszcza dla mniejszych ogrodów.
  6. Regularnie wymieniaj i uzupełniaj wodę oraz ziarenka. Nie czekaj aż ptaki wszystko zjedzą. Zwłaszcza w deszczowe dni lepiej dosypywać ziarenka, aby były świeże.

"Regularnie wymieniaj i uzupełniaj wodę oraz ziarenka."

Co, gdy już masz poidełko, o jakim marzą ptaki?

Jeśli w twojej okolicy mieszkają ptaki, jest duża szansa, że mnóstwo z nich zacznie cię odwiedzać 🙂 A wiesz, czego będziesz mieć wtedy mniej? Owadów i szkodników!

Grill rodzinny bez much i komarów to dopiero początek korzyści. Ptaki potrafią skutecznie rozwiązać problem szkodników, które niszczą w ogrodach wiele roślin, także tych uprawnych. Oczywiście istnieją pułapki na osy, czy ślimaki, które można kupić w sklepach. Niemniej jednak ptaki naturalnie odwdzięczą się za regularne nawadnianie i chętnie będą wyłapywały owady.

Sikorka bogatka potrafi w ciągu jednego dnia zjeść nawet do 200 owadów, larw i poczwarek. Równie duży apetyt na owady mają pleszki, jerzyki, muchołówki czy jaskółki. Wszystkie te ptaki żywią się owadami, które są całkowicie zbędne w naszym ogrodzie 🙂

Piękne poidełka i karmniki, które ptaki uwielbiają.

Dodaj do Ulubionych
poidełko dla ptaszków
Dodaj do Ulubionych
poidełko w tle zachodu słońca
Dodaj do Ulubionych
poidełko muszelka z wodą
Dodaj do Ulubionych
poidełko żeliwne z ptakiem
Dostawa gratis!
Dodaj do Ulubionych
1 2 3 10

O czym jeszcze warto pamiętać?

Większość (przynajmniej tych porządnych :)) poideł i karmników wykonanych jest z żeliwa. Dzięki temu są bardzo trwałe. Warto jednak poświęcić im odrobinę uwagi, jeśli chcemy uniknąć rdzy. Jeśli nie wiesz, jak je pielęgnować, sprawdź nasze wskazówki.

Musisz też pamiętać o zasadach dokarmiania ptaków, zwłaszcza w okresie zimowym:

  • Pod żadnym pozorem nie dawaj ptakom pieczywa, rzeczy słonych ani niczego co może pęcznieć (jak nieugotowana kasza i ryż). Częstuj swoich śpiewających gości przeznaczoną dla nich karmą. Możesz do jadłospisu dodać także niesłone orzechy, suszone owoce czy kule tłuszczowe.
  • Jeśli zdecydujesz się na zimowe dokarmianie ptaków, pamiętaj by robić to regularnie. Ptaki łatwo się przyzwyczajają i nie chcą zmieniać raz znalezionej "miejscówki".
  • Nie zaczynaj karmienia zbyt wcześniej, aby nie zaburzyć wędrówek łabędzi i kaczej. Zakończ dokarmianie przed końcem kwietnia.

Życzymy ci pięknych poidełek i wiele ptaków, które zagoszczą w nich jako stali bywalcy 🙂

Tagi
Jeśli uważasz ten artykuł za wartościowy, podziel się nim proszę ze znajomymi. Pozwoli nam to dotrzeć z wartościową treścią do nowych osób. Z góry ci dziękuję :)

Chcesz zapytać o metody pielęgnacji lub podzielić się zdjęciami swoich dekoracji ogrodowych?

Zajrzyj na nasz profil na Facebooku. Możesz porozmawiać z osobami podobnymi do ciebie, podzielić się zdjęciami swojego ogrodu i być na bieżąco z nowymi materiałami przygotowanymi także dla ciebie :)
Porozmawiaj na Facebooku
© 2018-2022 Kraina Dekoracji | Wszelkie prawa zastrzeżone
Stworzone z 
 przez BrandUP!
cartphone-handsetcrosschevron-down