Kraina Dekoracji - Wyjątkowe dekoracje do domu i ogrodu

Jak używać poidełek i karmników, żeby ptaki chciały z nich korzystać?

Bartosz Nowicki
4 min. czytania
12 listopada 2020
Przeczytasz w 4 min. Poidełko, z którego nie korzystają ptaki, to strata dla wszystkich. Dla ciebie to marnotrawstwo miejsca w ogrodzie i pieniędzy. Dla ptaków (zwłaszcza zimą) to brak cennego miejsca, z którego mogą w spokoju napić się lub najeść. Warto to zmienić, tym bardziej, że istnieje jeszcze jedna korzyść z ptasich wizyt. Wiesz jaka?

Poidełko, z którego nie korzystają ptaki, to strata dla wszystkich. Dla ciebie to marnotrawstwo miejsca w ogrodzie i pieniędzy. Dla ptaków (zwłaszcza zimą) to brak cennego miejsca, z którego mogą w spokoju napić się lub najeść. Warto to zmienić, tym bardziej, że istnieje jeszcze jedna korzyść z ptasich wizyt. Wiesz jaka?

O co tym ptakom chodzi?

Ale dlaczego tak właściwie ptaki nie przylatują? Czemu nie korzystają z naszego ogrodowego bufeciku i sanktuarium? Piękna zielona trawka, pomysłowy karmnik i dookoła drzewka - co więc jest nie tak?

Niestety problem często tkwi w... nas samych. Zbyt dużo myślimy, o tym, by mieć poidełko dla ptaków w fajnym miejscu, a zbyt mało o tym, czego potrzebują faktyczni goście czyli ptaszki!

Jeśli faktycznie chcesz często gościć u siebie jerzyki czy jaskółki, musisz być dla nich dobrym gospodarzem 🙂 Jak to zrobić?

Prosty sposób na odstraszenie ptaków

Większość ptaków jest niestety bardzo płochliwych. Jednym z najczęstszych błędów jest dawanie ptakom miejsca, w którym nie czują się bezpiecznie i komfortowo.

Zbyt niskie miejsce, zbyt nasłonecznione lub będące w bezpośrednim towarzystwie twoich kotków - wszystko to może skutecznie zniechęcić ptaki do odwiedzin. Z podobnych względów ptaki nie zawsze akceptują wieszanie poidełek lub karmników na balkonie.

Również jeśli z jakichś powodów ptakom trudno sięgnąć po wodę lub pożywienie (np. jest go zbyt mało lub jest zbyt głęboko), chętniej wybiorą miejsce, w którym nie mają takiego problemu.

Przyznasz chyba, że trudno uznać takie wymagania za przesadzone? 🙂

"Jednym z najczęstszych błędów jest dawanie ptakom miejsca, w którym nie czują się bezpiecznie i komfortowo."

Jak być dobrym gospodarzem dla ptaków?

Trudno nam stawiać się w roli ptaków i w pełni zrozumieć ich potrzeby.

Dlatego przygotowaliśmy 6 prostych zasad, które zrobią z każdego posiadacza ogrodu prawdziwego przyjaciela ptaków:

  1. Zapewnij ptakom bezpieczne miejsce, do którego mają swobodny dostęp, i z którego mają dobry widok na okolicę.
  2. Umieść na dnie pojemnika kilka kamieni. Pozwoli to ptakom wygodnie przycupnąć, a w razie wpadnięcia do wody - wydostać się.
  3. Umieścić poidełko w cieniu. W ciepłe dni woda z płytkiego pojemnika szybko paruje.
  4. Wokół poidełka nie powinno być zbyt gęstej roślinności, w której mógłby zaczaić się drapieżnik polujący na ptaki.
  5. Jeśli masz psy lub koty - powieś poidełko odpowiednio wysoko. Dobrym rozwiązaniem są wiszące poidełka, które rozszerzają wachlarz dostępnych opcji, zwłaszcza dla mniejszych ogrodów.
  6. Regularnie wymieniaj i uzupełniaj wodę oraz ziarenka. Nie czekaj aż ptaki wszystko zjedzą. Zwłaszcza w deszczowe dni lepiej dosypywać ziarenka, aby były świeże.

"Regularnie wymieniaj i uzupełniaj wodę oraz ziarenka."

Co, gdy już masz poidełko, o jakim marzą ptaki?

Jeśli w twojej okolicy mieszkają ptaki, jest duża szansa, że mnóstwo z nich zacznie cię odwiedzać 🙂 A wiesz, czego będziesz mieć wtedy mniej? Owadów i szkodników!

Grill rodzinny bez much i komarów to dopiero początek korzyści. Ptaki potrafią skutecznie rozwiązać problem szkodników, które niszczą w ogrodach wiele roślin, także tych uprawnych. Oczywiście istnieją pułapki na osy, czy ślimaki, które można kupić w sklepach. Niemniej jednak ptaki naturalnie odwdzięczą się za regularne nawadnianie i chętnie będą wyłapywały owady.

Sikorka bogatka potrafi w ciągu jednego dnia zjeść nawet do 200 owadów, larw i poczwarek. Równie duży apetyt na owady mają pleszki, jerzyki, muchołówki czy jaskółki. Wszystkie te ptaki żywią się owadami, które są całkowicie zbędne w naszym ogrodzie 🙂

Piękne poidełka i karmniki, które ptaki uwielbiają.

ozdobne opakowanie zestawu karmników
Dostawa gratis!
Dodaj do Ulubionych
Dostawa gratis!
Dodaj do Ulubionych
Brak produktu
Dodaj do Ulubionych
wanienka dla ptaków betonowa
Brak produktu
Dodaj do Ulubionych
1 2 3 9

O czym jeszcze warto pamiętać?

Większość (przynajmniej tych porządnych :)) poideł i karmników wykonanych jest z żeliwa. Dzięki temu są bardzo trwałe. Warto jednak poświęcić im odrobinę uwagi, jeśli chcemy uniknąć rdzy. Jeśli nie wiesz, jak je pielęgnować, sprawdź nasze wskazówki.

Musisz też pamiętać o zasadach dokarmiania ptaków, zwłaszcza w okresie zimowym:

  • Pod żadnym pozorem nie dawaj ptakom pieczywa, rzeczy słonych ani niczego co może pęcznieć (jak nieugotowana kasza i ryż). Częstuj swoich śpiewających gości przeznaczoną dla nich karmą. Możesz do jadłospisu dodać także niesłone orzechy, suszone owoce czy kule tłuszczowe.
  • Jeśli zdecydujesz się na zimowe dokarmianie ptaków, pamiętaj by robić to regularnie. Ptaki łatwo się przyzwyczajają i nie chcą zmieniać raz znalezionej "miejscówki".
  • Nie zaczynaj karmienia zbyt wcześniej, aby nie zaburzyć wędrówek łabędzi i kaczej. Zakończ dokarmianie przed końcem kwietnia.

Życzymy ci pięknych poidełek i wiele ptaków, które zagoszczą w nich jako stali bywalcy 🙂

Tagi
Jeśli uważasz ten artykuł za wartościowy, podziel się nim proszę ze znajomymi. Pozwoli nam to dotrzeć z wartościową treścią do nowych osób. Z góry ci dziękuję :)

Chcesz zapytać o metody pielęgnacji lub podzielić się zdjęciami swoich dekoracji ogrodowych?

Zajrzyj na nasz profil na Facebooku. Możesz porozmawiać z osobami podobnymi do ciebie, podzielić się zdjęciami swojego ogrodu i być na bieżąco z nowymi materiałami przygotowanymi także dla ciebie :)
Porozmawiaj na Facebooku
© 2018-2022 Kraina Dekoracji | Wszelkie prawa zastrzeżone
Stworzone z 
 przez BrandUP!
cartphone-handsetcrosschevron-down