Kraina Dekoracji - Wyjątkowe dekoracje do domu i ogrodu

🌞 Od 10.07 do 30.07 będę na urlopie😊Wszystkie zamówienia złożone we wtorek (09.07) zostaną zrealizowane w terminie 🌞 Zamówienia złożone od środy 10.07 zostaną wysłane po urlopie.

 

🌞 Od 10.07 do 30.07 będę na urlopie😊Wszystkie zamówienia złożone we wtorek (09.07) zostaną zrealizowane w terminie 🌞 Zamówienia złożone od środy 10.07 zostaną wysłane po urlopie.

 

Jak zrobić karmnik dla ptaków - gotowe pomysły wraz z instrukcjami.

Julita Nowicka
7 min. czytania
27 września 2021
Przeczytasz w 7 min. Październik, to dobry moment aby pomyśleć o naszych skrzydlatych przyjaciołach. Wielu z nas lubi dokarmiać ptaki, jednak nie każdy wie, jak i kiedy należy to zrobić. Dziś podpowiemy jak zrobić karmnik dla ptaków, który będzie estetyczny, solidny i bezpieczny. W tym poradniku znajdziesz gotowe pomysły na samodzielne wykonanie karmników wraz z instrukcjami.

Październik, to dobry moment aby pomyśleć o naszych skrzydlatych przyjaciołach. Wielu z nas lubi dokarmiać ptaki, jednak nie każdy wie, jak i kiedy należy to zrobić. Dziś podpowiemy jak zrobić karmnik dla ptaków, który będzie estetyczny, solidny i bezpieczny. W tym poradniku znajdziesz gotowe pomysły na samodzielne wykonanie karmników wraz z instrukcjami.

Spis treści:

Kiedy zacząć karmienie ptaków

Pogoda zmienia się z roku na rok a coraz częstsze anomalie pogodowe nie ułatwiają precyzyjnego określenia momentu, w którym najlepiej zacząć karmić ptaki. Najprostszą i niezawodną metodą jest obserwacja pogody. Gdy temperatura spadnie poniżej zera, możemy pomyśleć o dokarmianiu. Dodatkowo, gruba warstwa śniegu jest argumentem, by dołożyć pokarmu i ułatwić ptakom jego zdobycie.

Pamiętajmy jednak o zasadzie, że gdy zima jest łagodna i ptaki mogą swobodnie znaleźć pożywienie w naturze, bo nie ma nigdzie śniegu i lodu, to nie dokarmiajmy ich dodatkowo. Takim zachowaniem możemy im bardziej zaszkodzić, niż pomóc. W efekcie ptaki stracą swój instynkt i może być problem, gdy z jakichś względów przestaniemy to pożywienie dostarczać. Ponadto możemy zaburzyć roczny rytm wędrówek ptaków do ciepłych krajów, co będzie już bardzo dużą ingerencją w dany gatunek oraz cały ekosystem.

Czym karmić ptaki

Niestety najpopularniejszym sposobem jest wrzucenie do karmnika suchego chleba a to wielki błąd.

Gdy już wiemy, kiedy dokarmiać ptaki, pozostaje pytanie, czym je najlepiej karmić. Niestety najpopularniejszym sposobem jest wrzucenie do karmnika suchego chleba a to wielki błąd. Ptaki nie powinny spożywać przetworzonej żywności, ponieważ ich układ pokarmowy nie jest do tego przystosowany. Najlepiej sprawdzają się:

 • ziarna – pszenicy, owsa, prosa
 • nasiona słonecznika, kukurydzy
 • kule tłuszczowe z roztopionego smalcu z dodatkiem ziaren lub kasz
 • suszone oraz świeże owoce
 • gotowane warzywa- bez dodatku soli
 • kasze – z wyjątkiem pęczaku oraz kaszy gryczanej palonej

Nie zapominajmy jednak, że najlepszym pokarmem są żywe rośliny, które możemy posadzić w naszym ogrodzie. Ptaki chętnie spożywają zimą dziką różę, czarny bez, dereń czy kalinę koralową. Krzewy te będą piękną ozdobą naszego ogrodu a ptaki z przyjemnością Cię odwiedzą i umilą widok za oknem.

Jeśli chcesz zobaczyć, co w temacie dokarmiania ptaków mówią specjaliści, zobacz ten filmik.

Znajdziesz tam świetne pomysły na samodzielnie przygotowane karmy oraz na proste karmniki dla ptaków z siatki po owocach lub z małej doniczki na kwiaty:

Rodzaje karmników dla ptaków

Wiemy już kiedy i czym karmić ptaki. Pozostaje nam kwestia karmnika. W zależności od naszych umiejętności manualnych oraz zasobności portfela możemy zdecydować się na własnoręczne wykonanie karmnika lub ozdobne domki dla ptaków, które można kupić już gotowe.

Metoda zero waste – plastikowa butelka i łyżka

Najtańszym sposobem, jednocześnie wykorzystującym odpady jest karmnik z plastikowej butelki po wodzie mineralnej. Lubimy pomysły wykorzystujące ideę recyklingu, więc do dzieła. Co jest nam potrzebne:

 • Plastikowa butelka
 • Sznurek
 • Drewniana łyżka

Wykonanie zajmie Ci 5 minut 🙂 Wbij łyżkę poziomo – na wylot w dolnej części butelki (około 10 cm od dna), tak aby z jednej strony butelki łyżka dotykała swoją główką butelki. W tym miejscu zrób mały otwór. Po wsypaniu ziaren przez ten otwór będą delikatnie wysypywać się ziarenka na łyżkę i gotowe.

Automatyczny karmnik w 5 minut!

Teraz wystarczy okręcić sznurek wokół szyjki butelki i zawiesić ją w odpowiednim miejscu.

Metoda zero waste – połówka pomarańczy lub mini dyni ozdobnej

Innym świetnym i bardzo prostym sposobem jest wykorzystanie wydrążonej połówki pomarańczy lub małej dyni. Co jest nam potrzebne:

 • Pół pomarańczy lub pół małej dyni
 • Sznurek
 • 2 patyczki do szaszłyków

Wystarczy pozbyć się środka z naszych owoców/ warzyw, np. wycisnąć sok z pomarańczy w wyciskarce lub wydrążyć połówkę dyni. Następnie do środka wkładamy dowolną karmę - np. smalec wymieszany z ziarnami. Wbijamy poziomo patyczki do szaszłyków, robiąc w ten sposób mocowanie do sznurka i zawieszamy w wybranym miejscu.

Metoda zero waste – karmnik drewniany

Jeśli lubisz klasyczne rozwiązania ale nadal jest Ci bliska idea recyklingu, możesz zbudować karmnik z drewna, wykorzystując elementy, które znajdziesz w domu. Czego będziesz potrzebować:

 • Deska na podłogę karmnika, ok. 25 na 35 cm
 • Deski na dach, które muszą mieć większą powierzchnię niż podłoga
 • 2 x kątownik do ustabilizowania dachu
 • 8 x kantówka (4 odcinki na boki podłogi i 4 na „słupki” do dachu)
 • Wkręty
 • Sznurek

Od czego zacząć? Najpierw skręć dach – wykorzystaj do tego kątowniki. Następnie przykręć listewki do brzegów podłogi, tak by stworzyć ranty. W kolejnym kroku wymierz i przytnij kantówki pod kątem, tak by pasowały do dachu. Teraz przykręć dach do słupków. W ostatnim kroku przeciągnij sznurek pod dachem i zawieś karmnik w wybranym miejscu.

Gotowe karmniki do zakupu – karmnik drewniany

Jeżeli nie masz w domu niezbędnych elementów możesz zakupić gotowy karmnik z drewna, np. taki jak w naszej ofercie. Wybór na rynku tego typu karmników jest największy. Są one wykonane z naturalnych materiałów, które pięknie komponują się wśród roślinności. Masz możliwość wyboru wielkości oraz rodzaju karmnika, w zależności od tego, jakie ptaki chciałbyś zaprosić do swojego ogrodu.

Gotowe karmniki do zakupu – karmnik żeliwny

Innym, bardzo ozdobnym i trwałym rozwiązaniem jest karmnik z żeliwa. Jest to produkt, który znajdziesz w wielu ciekawych wzorach i rozmiarach. Z pewnością różni się od karmników z drewna tym, że jest bardzo odporny na warunki atmosferyczne i przetrwa lata. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak dbać o żeliwo w ogrodzie, przeczytaj nasz artykuł, w którym dokładnie to opisaliśmy.

Gotowe karmniki do zakupu – karmnik metalowy, ceramiczny oraz z tworzyw sztucznych

Pisząc o różnych rodzajach karmników, nie sposób pominąć te wykonane metalu, ceramiki, czy tworzyw sztucznych. Tu producentów ogranicza tylko wyobraźnia. Znajdziemy wiele wzorów bardzo ozdobnych, które pięknie wpiszą się w styl nowoczesny, klasyczny a nawet vintage. Każdy znajdzie coś dla siebie, jednocześnie ozdabiając w niebanalny sposób swój ogród. Główną zaletą tego typu karmników jest zdecydowanie oryginalny wygląd oraz trwałość. Dzięki temu może on również pełnić funkcję dekoracji do ogrodu. Karmnik ceramiczny, czy wykonany z tworzywa sztucznego nie zmieni swojego wyglądu przez długie lata, nie wymagając przy tym żadnego wkładu w konserwację.

Gdzie zawiesić karmnik dla ptaków oraz jak o niego dbać?

Po wyborze i własnoręcznym wykonaniu, bądź po zakupie gotowego karmnika pozostaje decyzja, gdzie ten karmnik umieścić. Istnieje kilka zasad, których warto się trzymać:

 • Karmnik zawieszamy na wysokości minimum 150 cm od ziemi, tak, by móc swobodnie go uzupełniać.
 • Wybieramy miejsce z dala od ruchliwej ulicy, czy uczęszczanej ścieżki a także od okien i szyb, o które ptaki mogłyby się zranić.
 • Najlepiej w niedalekiej odległości od dużego drzewa, na które w przypadku zagrożenia ptaki mogą odfrunąć.

Pamiętajmy, że karmnik należy zachować w czystości przez cały rok, dlatego należy regularnie usuwać resztki jedzenia oraz odchody, aby uniknąć chorób czy pasożytów. W karmniku można również zamontować poidełko dla ptaków, które pozwoli zwierzętom na dostęp do wody. Należy mieć również na uwadze, że zwierzęta szybko się przyzwyczają do miejsca, w którym jest pożywienie. Jeśli już raz nałożysz karmę, musisz to robić przez całą zimę. Jest to odpowiedzialny krok, który musisz przemyśleć, by nie wyrządzić niechcący więcej krzywdy, niż pożytku. Myślę jednak, że jest to świetny sposób na przyciągniecie ptaków do ogrodu, na naukę odpowiedzialności naszych dzieci lub wnuków. Pokażmy im, że natura ma dla nas znaczenie.

Wybierz karmnik, który pasuje najbardziej do Twojego ogrodu i zachwyć nim ptaki. Będą Ci wdzięczne całą zimę a latem w podziękowaniu pozbędą się pędraków, gąsienic i innych szkodników. Warto pomagać ptakom, w końcu to one budzą nas swoim trelem co rano i sprawiają, że świat jest piękniejszy.

Tagi
Jeśli uważasz ten artykuł za wartościowy, podziel się nim proszę ze znajomymi. Pozwoli nam to dotrzeć z wartościową treścią do nowych osób. Z góry ci dziękuję :)

Jak zrobić karmnik dla ptaków - gotowe pomysły wraz z instrukcjami.

Chcesz zapytać o metody dokarmiania lub podzielić się zdjęciami swoich karmników?
Porozmawiaj na Facebooku
© 2018-2022 Kraina Dekoracji | Wszelkie prawa zastrzeżone
Stworzone z 
 przez BrandUP!
cartphone-handsetcrosschevron-down